s1052842.jpg
s1052856.jpg
s1052847.jpg

LOKALIZACJA Wejście D ( II piętro)

ORDYNATOR
Lekarz medycyny Specjalista Ginekolog -Położnik
Ireneusz Białek

62-78-27-357

POŁOŻNA  ODDZIAŁOWA
mgr Aleksandra Kurzawa

62-78-27-334

Jesteśmy oddziałem, który w swoich strukturach posiada:

- odcinek ginekologii (ginekologia zachowawcza, operacyjna i pat. ciąży)

- odcinek położnictwa ( system rooming – in)

- blok porodowy.

Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści:

- lekarze ginekolodzy-położnicy

- położne.

Opieka położnicza

Oddział dysponuje dwoma salami porodowymi wyposażonymi w:

- nowoczesne łóżka porodowe, umożliwiające ustawienie oparcia pod dowolnym kątem, dzięki czemu rodząca może przyjąć najwygodniejszą dla niej i najbezpieczniejszą dla jej dziecka pozycję do przeprowadzenia porodu,

- kardiotakografy służące do zapisu tętna płodu i skurczów macicy z możliwością analizy komputerowej zapisu,

- telemetrię płodową, czyli możliwość zdalnego zapisu KTG podczas swobodnego poruszania się pacjentki z ciągłym monitorowaniem stanu płodu,

- piłkę porodową i worek saco, które ułatwiają poród i pomagają w rozluźnieniu mięśni dna miednicy,

-drabinki i materace do ćwiczeń,

- aparat USG na sali porodowej,

- łazienkę dla pacjentek ( prysznic, bidet, toaleta)

- kompletnie wyposażone stanowisko do resyscytacji noworodka.

Tak wyposażona sala porodowa pozwala na przyjecie przez rodzącą dowolnej pozycji, łącznie z możliwością swobodnego poruszania się w każdej fazie porodu. Z możliwością ciągłego monitorowania stanu płodu. Rodzimy wg planu porodu. Przy oddziale funkcjonuje bezpłatna Szkoła Rodzenia.

Możliwy jest poród z osobą towarzyszącą.

Po porodzie pacjentki przebywają na salach poporodowych, jedno, dwu i trzyosobowych wyposażonych w stanowiska do pielęgnacji noworodka oraz mobilne łóżeczka noworodkowe ułatwiające kontakt noworodka z mamą od pierwszych godzin przyjścia na świat.

Odwiedziny odbywają się na salach oraz w sali odwiedzin. Prosimy o takie organizowanie odwiedzin, aby równocześnie nie uczestniczyło w nich więcej niż jedna osoba. Aby nie dezorganizować pracy personelu oddziału zaleca się przestrzeganie wskazanej pory odwiedzin od 14.00 – 18.00.

Podczas pobytu w oddziale, w uzasadnionych sytuacjach, istnieje możliwość skorzystania z porady psychologa. Potrzebę prosimy zgłaszać położnej lub lekarzowi oddziału.

Pacjentki, które podpisały umowę ze stosowną firmą mają zagwarantowane pobranie krwi pępowinowej przez wyszkolony personel. Wszystkie położne posiadają odpowiednią wiedzę, kompetencje i stosowne przeszkolenie w zakresie pobierania krwi pępowinowej.

Na czas pobytu w szpitalu zapewniamy kompletną wyprawkę dla mamy i dziecka, dzięki czemu pacjentka nie musi przynosić do szpitala niezbędnych rzeczy.

W skład wyprawki wchodzą:

-podkłady ginekologiczna,

-podkłady ochronne na łóżko,

-pieluszki jednorazowe i tetrowe,

-ubranka dla dziecka na czas pobytu w szpitalu, kocyki (rożki)

-kosmetyki do pielęgnacji dziecka.

Do szpitala należy zabrać jedynie ubranka dla dziecka na wyjście ze szpitala oraz dla siebie koszule, szlafrok, ręczniki, skarpetki, papcie, klapki pod prysznic, osobiste kosmetyki.

Przez cały pobyt mama i dziecko pozostają pod troskliwą i profesjonalną opieką personelu oddziału.

Poród z osobą towarzyszącą to niemal standard. Wiele kobiet wybiera się do porodu wspólnie z bliską osobą, której empatia, świadome zaangażowanie w proces porodu i aktywne uczestnictwo może być nieocenioną pomocą w czasie trwania porodu.

W naszym oddziale nie stosuje się rutynowego nacięcia krocza. Staramy się, biorąc pod uwagę predyspozycje anatomiczne rodzącej, przebieg porodu, wielkość dziecka, stosować ochronę krocza. Nacięte krocze zszywa się po uprzednim znieczuleniu.

Nasze rodzące mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego (po uprzednim uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym ciążę). Sposobem na łagodzenie bólu jest również masaż, kąpiel w ciepłej wodzie, zmiana pozycji na bardziej wygodną, stosowanie gazu medycznego Entonox jako jedną z metod. Zaraz po urodzeniu, noworodek jest kładziony na brzuch matki. Bezpośredni kontakt „skóra do skóry”, ciepło mamy, sprzyja stymulacji receptorów skóry dziecka oraz jej kolonizacji przyjaznymi drobnoustrojami.