Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie w wielkopolskim

ZAPRASZAMY do skorzystania  z nowoczesnych, SZYBKICH I BEZPŁATNYCH  badań dla  osób CIERPIĄCYCH NA CUKRZYCĘ,
w celu wykrycia RETINOPATII CUKRZYCOWEJ
w ramach „Programu profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie w wielkopolskim  (II edycja).

Badania będą prowadzone w SPZOZ w Kępnie we współpracy z Poradnią Diabetologiczną
Wykonywanie badań – poniedziałek, środa, czwartek  od godz. 07:30 do 14:00

Poradnie Specjalistyczne-  pokój nr. 10

Badanie oraz edukacja trwa około 15 minut, pacjent otrzymuje wynik po zakończonym badaniu.

Pełnoletni pacjenci województwa wielkopolskiego ( również pracujący lub uczący się  w Wielkopolsce)  z rozpoznaną cukrzycą mają możliwość skorzystania z nowoczesnego, wygodnego   i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatie cukrzycową dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania analizującego zdjęcie dna oka zrobionego w pełni automatyczną fundus kamerą.

Co to jest retinopatia cukrzycowa?

To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka ( tkanka na dnie oka, na które pada światło). Łagodna retinopatia cukrzycowa przebiega zwykle bezobjawowo – możesz widzieć dobrze, jednak zmiany na dnie oka mogą się już rozwijać i postępować. W późniejszym czasie nowe niewłaściwe naczynia krwionośne mogą być przyczyną obrzęku siatkówki lub nawet pękają i krwawią do siatkówki i ciała szklistego

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi retinopatii cukrzycowej:

1. Czas trwania cukrzycy- im dłuższy czas tym większe ryzyko.
  2. Nadciśnienie tętnicze – nieregulowane i nieleczone zwiększa ryzyko.
  3. Dyslipidemia – nieprawidłowe stężenie cholesterolu i trójglicerydów.
  4. Hiperglikemia – przewlekłe, utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi.
  5. Genetyka – wiele czynników genetycznych może wpływać na występowanie powikłań cukrzycy.
  6. Historia medyczna – kobiety ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową lub zespołem policystycznych jajników są bardziej narażone na cukrzycę.
  7. Inne powikłania cukrzycy – np. nefropatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa.
  8. Inne czynniki – palenie tytoniu, choroby układu krążenia, choroby nerek, niedokrwistość, bezdech senny, otyłość, częste spożywanie alkoholu oraz siedzący tryb życia.

PROFILAKTYKA – właściwe leczenie cukrzycy, regularne badania wzroku, kontrolowanie stężenia glukozy we krwi, kontrolowanie ciśnienia tętniczego, kontrolowanie stężenia lipidów, wagi ciała i regularne ćwiczenia, rzucenie palenia.