Briefing prasowy poprzedzający II Konferencję Leczenia Nerkozastępczego w Kępnie

W dniu 12 czerwca br. godz. 20.00 w restauracji OLIVIO w Kępnie, odbył się briefing prasowy poprzedzający II Konferencję Leczenia Nerkozastępczego.

 

W spotkaniu z lokalnymi mediami uczestniczyli:

  1. Prof. dr hab. n.med.  Ryszard Gellert – Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Bielańskim
  2. Prof. dr hab. n.med. Jerzy Sieńko – Członek Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia, Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej (woj. zachodniopomorskie)
  3. Dr hab. n.med. Szymon Brzósko – Dyrektor Medyczny DaVita Polska, nefrolog i adiunkt I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
  4. Dr n. med. Wojciech Marcinkowski – Dyrektor Medyczny Fresenius Nephrocare Polska.
  5. Dr Jakub Turek – chirurg naczyniowy SPZOZ w Kępnie
  6. Beata Andrzejewska – Dyrektor SPZOZ w Kępnie

 

Tematem wiodącym  było utworzenie w Kępnie Centrum  Dostępów Naczyniowych. W opinii uczestników spotkania to bardzo cenna inicjatywa. Godna pochwały jest postawa Pani dyrektor kępińskiego  szpitala Beaty Andrzejewskiej oraz dr Jakuba Turka, którzy wraz z personelem medycznych wprowadzili te inicjatywę w życie i dalej ją z powodzeniem kontynuują.

Wykonywanie zabiegów pozwalających na uzyskanie przepływu krwi przez dializator we właściwej ilości to  bezwzględny warunek wykonania skutecznej hemodializy oraz dobrego samopoczucia pacjenta. Najbardziej preferowanym  z dostępów naczyniowych  jest przetoka tętniczo-żylna, wytworzona z naczyń krwionośnych pacjenta. Jest ona najbezpieczniejszym stałym dostępem naczyniowym umożliwiającym przewlekłe leczenie dializami.

Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem, o którym rozmawialiśmy jest odpowiednia profilaktyka zdrowotna, która pozwala dbać o nerki. Zdecydowana większość dolegliwości nerkowych jest pochodną wielu innych chorób tj.  cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, otyłości itd.  Dotyka to zwłaszcza osoby po 40 roku życia.

Lekarze zalecają więc przeprowadzanie badań, które można wykonać w ramach programu – Profilaktyka 40+

Podstawowymi badaniami pozwalającymi; na potwierdzenie lub wykluczenie choroby nerek są proste badania laboratoryjne takie jak badanie ogólne moczu wraz z osadem, poziom kreatyniny we krwi wraz z wyliczanym współczynnikiem filtracji nerkowej — GFR.

Takie badania może i powinien  zlecać lekarz rodzinny,  od którego otrzymujemy stosowne skierowanie. 

Dzięki inicjatywie Ordynatora Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ, pana dr Jacka Sobolewskiego, dokładnie przed rokiem wykonane zostały pierwsze operacje przez pana doktora Jakuba Turka w asyście dr Izabeli Szwed.
Do doktora Jakuba Turka dołączyła wkrótce grupa młodych chirurgów z Wrocławia, pasjonatów dostępów naczyniowych: Michał Szałkiewicz, Piotr Dawidczyk, Anita Wandyszewska i Jakub Migoń. Wraz z pracownikami Szpitala: personelem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Chirurgii, Oddziału Nefrologii i przede wszystkim personelem Bloku Operacyjnego, w pierwszym roku działalności przeprowadzono aż 240 operacji naczyniowych dostępów do hemodializ.
Operowani pacjenci pochodzili z 7 województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego – można więc śmiało stwierdzić, że Szpital w Kępnie stał się ponadregionalnym centrum dostępów naczyniowych do hemodializ.
Szpital w Kępnie jednym z największych ośrodków wykonujących dostępy naczyniowe do dializ w Polsce!

 

 

 

Projekt i wykonanie: STUDIO REKLAMY grabek.net | Script logo
×

Zaproszenie do wzięcia udziału w ankiecie


Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym dotyczącym jakości opieki w naszym szpitalu.
Udział w badaniu pozwoli Państwu mieć realny wpływ na jakość leczenia i rozwój naszej jednostki.
Dziękujemy!
Ankieta jest dostępna poprzez stronę internetową:
https://www.cmj.org.pl/ankiety/kepno

lub po zeskanowaniu poniższego kodu QR.

Badanie realizuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.


`