Kierownik Oddziału
lek. med. Adam Kapica
specjalista ginekolog - położnik
tel.: +48 62 78 27 358
Położna Oddziałowa
p.o. mgr Aleksandra Kurzawa
tel.: +48 62 78 27 349
Lokalizacja
wejście E
II piętro
Jesteśmy oddziałem, który w swoich strukturach posiada:
Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści:
Oddział dysponuje dwoma salami porodowymi wyposażonymi w:
Tak wyposażona sala porodowa pozwala na przyjęcie przez rodzącą dowolnej pozycji, łącznie z możliwością swobodnego poruszania się w każdej fazie porodu. Z możliwością ciągłego monitorowania stanu płodu. Rodzimy wg planu porodu. Przy oddziale funkcjonuje bezpłatna Szkoła Rodzenia. Możliwy jest poród z osobą towarzyszącą. Od 14.09.2023 r. prowadzimy w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym „Dni Otwarte”, które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 16:30. W trakcie spotkania - osobom zainteresowanym prezentujemy jak wygląda przyjęcie do szpitala, co należy zabrać ze sobą na oddział, przedstawiamy plan porodu i jego przebieg. Umożliwiamy obejrzenie naszego pięknego nowoczesnego oddziału ,który jest po kapitalnym remoncie. W celu poprawy komfortu pobytu na oddziale na salach zamontowano rolety zacieniające wpisujące się w nowoczesny klimat oddziału.
Po porodzie pacjentki przebywają na salach poporodowych, jedno, dwuosobowych wyposażonych w stanowiska do pielęgnacji noworodka oraz mobilne łóżeczka noworodkowe ułatwiające kontakt noworodka z mamą od pierwszych godzin przyjścia na świat. Odwiedziny odbywają się na salach oraz w sali odwiedzin. Podczas pobytu w oddziale, w uzasadnionych sytuacjach, istnieje możliwość skorzystania z porady psychologa. Potrzebę prosimy zgłaszać położnej lub lekarzowi oddziału.
Pacjentki, które podpisały umowę ze stosowną firmą mają zagwarantowane pobranie krwi pępowinowej przez wyszkolony personel i zdeponowanie jej w banku komórek macierzystych. Wszystkie położne posiadają odpowiednią wiedzę, kompetencje i stosowne przeszkolenie w zakresie pobierania krwi pępowinowej. Położne w oddziale posiadają odpowiednie kwalifikacje w zakresie edukacji i wsparcia pacjentek podczas laktacji.
Na czas pobytu w szpitalu zapewniamy kompletną wyprawkę dla mamy i dziecka, dzięki czemu pacjentka nie musi przynosić do szpitala niezbędnych rzeczy. W skład wyprawki wchodzą:
Do szpitala należy zabrać jedynie ubranka dla dziecka na wyjście ze szpitala oraz dla siebie:
Przez cały pobyt mama i dziecko pozostają pod troskliwą i profesjonalną opieką personelu oddziału. Poród z osobą towarzyszącą to niemal standard. Wiele kobiet wybiera się do porodu wspólnie z bliską osobą, której empatia, świadome zaangażowanie w proces porodu i aktywne uczestnictwo może być nieocenioną pomocą w czasie trwania porodu. Skromnie możemy się pochwalić,że kadra naszych Położnych nieustannie poszerza zakres wiedzy i kompetencji uczestnicząc w licznych kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych w celu zapewnienia pacjentkom opieki na najwyższym standardzie. Młodszym położnym bliskie sercu jest holistyczne podejście do opieki okołoporodowej. Ukończyły one prestiżowy kurs dzięki któremu nauczyły się wielu technik wspierających fizjologię porodu w I i II okresie porodu. Dziewczyny pracują z pacjentkami na szala rebozo, znają i wykonują masaż relaksacyjny miednicy. W celu zwiększenia komfortu rodzących pacjentek stosujemy również TENS ( aparat do łagodzenia bólu ), aromaterapię, muzykoterapię i światłoterapię.
W naszym oddziale nie stosuje się rutynowego nacięcia krocza. Staramy się, biorąc pod uwagę predyspozycje anatomiczne rodzącej, przebieg porodu, wielkość dziecka, stosować ochronę krocza. Nacięte krocze zszywa się po uprzednim znieczuleniu. Pragniemy poinformować,że w oddziale możliwe są porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Ze znieczulenia może skorzystać każda pacjentka po uprzednim zakwalifikowaniu przez lekarza dyżurnego ginekologa - położnika oraz lekarza anestezjologa.
Zaraz po urodzeniu, po naturalnym porodzie noworodek jest kładziony na brzuchu i piersiach mamy, poprzez bezpośredni kontakt „skóra do skóry” – czuje jej ciepło, oddech, zapach, bicie serca, kolonizuje się matczyną florą bakteryjną – co jest bardzo istotne w przebiegu procesów odpornościowych.
Umożliwiamy kangurowanie noworodków również tatusiom. Przytulanie dziecka- to bardzo dobra okazja do włączenia taty w opiekę nad dzieckiem. Kangurowanie przez tatę sprawia, że czuje się on potrzebny i spokojniejszy, a przy okazji może odciążyć swoją partnerkę. Takie zaangażowanie taty w metodę „skóra do skóry” wytwarza między nim a dzieckiem niepowtarzalną głęboką więź. Poprzez bliski kontakt rodzice są bardziej czuli na sygnały ze strony dziecka i szybciej uczą się je interpretować. Częsty dotyk wzmaga instynkt rodzicielski , wzajemną więź i wzmacnia poczucie rodziców jako kompetentnych opiekunów.