Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwa jest jej skuteczne leczenie.
Głównym celem jest zmniejszenie liczby kobiet, które umierają na raka piersi.
Program skierowany jest do kobiet wieku 45–74 lat, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi.
Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi na podstawie skierowania wydanego przez lek. specjalistę (ginekolog, onkolog), który podpisał z SPZOZ w Kępnie umowę na wykonywanie badań mammograficznych.
Badanie prywatne - płatne przez pacjentkę, wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty lub lekarza POZ.
Możesz zrobić mammografię, jeśli nie robiłaś jej w ciągu ostatnich dwóch lat.
Uwaga:
Możesz otrzymać wskazanie do zrobienia ponownej mammografii po roku, jeśli występują u ciebie czynniki ryzyka, takie jak rak piersi wśród najbliższych członków rodziny.
Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania
Powinny cię zaniepokoić wszelkie zmiany w piersiach, których wcześniej nie wykryłaś. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli zauważyłaś:
Ryzyko choroby zwiększają:
Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.
Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.
Rejestracja na badanie (osobista lub telefoniczna): +48 62 78 27 368
poniedziałki, środy, piątki 8:00 - 15:00
wtorki, czwartki 11:00 - 18:00
źródło: mz.gov.pl